Wybór dobrej jakościowo anteny satelitarnej to bardzo istotna sprawa, na rynku spotkamy produkty wielu firm.
Ze względu na konstrukcję i sposób działania wyróżniamy następujące rodzaje anten:
- Offsetowe, podświetlane (nazwa związana jest z umiejscowieniem ogniska, w którym jest zamontowany konwerter LNB w dolnej części) najczęściej stosowane w indywidualnych i zbiorowych instalacjach satelitarnych.
Podstawową zaletą anten „offsetowych” jest ich niska cena, dostępność, kształt umożliwiający łatwe wciągnięcie na dach, pewnego rodzaju wadą szczególnie anten o małych średnicach (55 – 70 cm) są tzw. liski boczne, antena pomimo dokładnego wykonania i profesjonalnego ustawienia na satelitę odbiera niektóre transpondery zdecydowanie gorzej, dzieje się tak np. w przypadku grupy TVN (częstotliwość 11.508 GHz) dzieje się tak ponieważ na innym satelicie dokładnie na tej samej częstotliwości nadawane są programy powodujące zakłócenia, oczywiście im większa średnica anteny tym zjawisko jest mniej dotkliwe.
- Paraboliczne stosowane od samego początku istnienia z ogniskiem dokładnie w środkowej części, obecnie są wykorzystywane głównie w centrach nadawczych (o znacznych średnicach od 3 – 15 metrów), w starych zbiorczych sieciach kablowych współpracujących ze stacjami czołowymi gdzie wymagany jest siny stabilny sygnał, w radioliniach mikrofalowych i astronomii jako radioteleskopy.
- Płaskie, panelowe zbudowane z bardzo wielu pojedynczych miniaturowych anten dipolowych połączonych ze sobą „synfazowo„, które zostały napylone na foli PCV, znalazły zastosowanie w rozwiązaniach mobilnych, kempingach itp.
Każde z rozwiązań ma swoje plusy i minusy, anteny „offsetowe” są najczęściej spotykanymi na rynku, najczęściej wykonywane są z blach stalowych, aluminiowych, z włókna szklanego, lub blachy perforowanej są tanie w produkcji, mają zasadniczą przewagę nad parabolami: nie absorbują zimą mokrego śniegu, piasku, innych zanieczyszczeń, z racji że są w naszym położeniu geograficznym ustawione są prawie pod kontem prostym, anteny paraboliczne wymagają w tym czasie ręcznego odśnieżania, lub specjalnych układów ogrzewających i automatyki.
Anteny panelowe posiadają mniejszy zysk energetyczny jak pozostałe, są stosunkowo drogie (koszt 500 – 800 zł) z racji konstrukcji technicznej nie mamy możliwości wymiany konwertera LNB, (w przypadku uszkodzenia np. podczas burzy) ponieważ jest on zintegrowany w jednej obudowie, jakość zastosowanych tworzyw sztucznych oraz wpływu zmiennego środowiska (niskich i wysokich temperatur), promieniowania UV ograniczają w praktyce trwałość do 8 – 10 lat.
Osobiście miałem możliwość ustawiania i porównania parametrów anteny płaskiej kupionej na portalu Allegro za cenę 680 zł z anteną „offsetową” 80 cm firmy Corab, która w praktyce okazała się znacząco lepsza (parametr MER był o 2 dB większy), efekt – klient odesłał produkt do sprzedawcy, zamontowana została antena Coraba.
Z mojego doświadczenia i praktyki w montażu radziłbym Państwu kupić w specjalistycznym sklepie branżowym nisko budżetową antenę 80 – 90 cm z litej blachy stalowej, ocynkowanej galwanicznie i pomalowanej proszkowo z metalowymi elementami montażowymi, na którą producent lub sprzedawca udzieli gwarancji 24 miesiące (średni koszt 80 – 100 zł)